Nedávno se v lékárnách objevilo nové probiotikum – ProViotic Helicobacter, které stále více nahrazuje antibiotika v boji proti vředům a zánětům žaludku.
Jednou ze základních příčin žaludečních těžkostí je působení jedné z nejškodlivějších a nejodolnějších bakterií – Helicobacter pylori.
Podle statistik žije více než 50 % světové populace s bakterií Helicobacter pylori a většina z nich o tom neví. Žije v našem trávicím systému a za určitých podmínek vede k rozvoji gastritidy a vředů.
Zatím není úplně jasné, jak se Helicobacter pylori dostává do lidského těla. Předpokládá se, že infekce se vyskytuje v dětství. K přenosu dochází prostřednictvím potravin, které nejsou dobře umyté, pitím ze stejné sklenice a dokonce i z polibku.
Australané Berry Marshall a Robin Wareen zjistili, že hlavní příčinou gastritidy a vředů je Helicobacter pylori, za což jim byla v roce 2005 udělena Nobelova cena. Světová zdravotnická organizace (WHO) dodnes uznává bakterii jako nejběžnější příčinu rakoviny žaludku.
Léčba infekce Helicobacter pylori až donedávna spočívala hlavně v kombinaci různých antibiotik a inhibitoru protonové pumpy, které potlačují kyselost žaludečních šťáv. Někdy byly obsažené i produkty, které na sliznici vytvářejí ochranný film. Bakterie má ale vysokou odolnost vůči antibiotikům, což si vyžaduje současně užívat nejméně tři druhy antibiotik, ani to však neposkytuje stoprocentní jistotu při léčbě.
Bulharský specialista, absolvent Harvardské univerzity, objevil kmen známé bakterie Lactobacillus bulgaricus v květu sněženky Stara Planina. Zjistil, že tento kmen (GLB44) pod obchodním názvem ProViotic dokázal zničit některé z nejzákeřnějších bakterií, jako jsou Salmonella, E. coli, Listeria a dokonce i Helicobacter pylori. V mrkvové šťávě bez jakýchkoli konzervačních látek získává produkt jediný svého druhu. Jeho výsledky potvrdilo Harvardské lékařské laboratorium.
K týmu se připojil slavný bulharský gastroenterolog profesor B. Vladimirov, který v nemocnici královny Joanny – ISUL vykonal lékařské testy s lékem ProViotic u pacientů trpících Helicobacter pylori. 94 % z nich se zlepšil klinický obraz bez zásahu antibiotik nebo jiného přípravku.
ProViotic je dostupný ve formě pastilek, kapslí a sáčků pro děti a nejnovější forma ProVioticu Helicobacter obsahuje 7,5 miliardy živých bakterií Lactobacillus bulgaricus GLB44 v jedné tabletě.