Vědci z McGill University v Kanadě zjistili, že symbiotika, směsi probiotik a rostlin bohatých na polyfenoly mohou zvýšit průměrnou délku života a snížit riziko nemocí ve stáří, uvedla Lenta.
Pokus se uskutečňoval s ovocnými muškami Drosophila melanogaster, které podle vědců mají z hlediska metabolismu 70% podobnost se savci. Mouchy byly krmeny probiotiky a ukázalo se, že jejich průměrná délka života byla 66 dní, tzn. o 26 dní vyšší než jejich kontrolní bratři, kteří drželi obvyklou stravu. Hmyz krmený probiotiky byl také méně ovlivněn inzulínovou rezistencí, záněty a oxidačním stresem.
Probiotika byla vytvořena z probiotik Lactobacillus plantarum, Lactobacillus fermentum a Bifidobacteria longum s přídavkem TFLA – směsí suchých složek rostlin Emblica officinalis, Terminalia bellirica a Terminalia chebula.
Výsledek lze vysvětlit přítomností osy střevo – mozek – stav mikroflóry, v gastrointestinálním traktu může ovlivnit nervový systém a dokonce ovlivnit depresi a vývoj neurodegenerativních chorob ve stáří. Vědci však varují, že probiotika nemusí mít na lidi tak silný účinek jako na hmyz.
Výsledky studie jsou publikovány ve vědeckých zprávách.